top of page
_MIL1687.JPG

Anja Bunderla

Predlagam, da se v celoti prenovi ta dokument, ki ga je pripravil "Zavod Marka Kapusa, Radovljca". V tej "strategiji" ni realnih načrtov, kako vzpostaviti neoporečno pitno vodo v občini Gorje. Pripombe na ta spis je težko podajati, saj je celota zgrešena. Ne opazim lastnega dela Zavoda Marka Kapusa. Celota je skupek že pripravljenih tujih besedil. Pripravljavec se ni potrudil niti z eno fotografijo gorjanske vode (če se je že odločil, da bo dajal slike v strategijo). Slike vode so iz Portugalske, Švice ... Izdelovalec naj gre na teren, slika vodovodno infrastrukturo, izvire ... - iz gorjanske občine.
To delo ocenjujem kot neresno. Pravopisnih in slovničnih napak je malo morje. Delo ni raziskovalno, ni analitično, ni osredotočeno na našo občino, ampak so skupaj zbrani odstavki iz raznih virov, kar spominja na srednješolski referat. Zavod Marka Kapusa se je že v prejšnjem delu izkazal kot nesposoben za izdelavo tovrstne dokumentacije, zato bo potrebno dobiti podjetje, ki je usposobljeno in ima specifična znanja. To besedilo v nikakršnem pomenu ni strategija. Občina Gorje ima pomembne vodne vire, zato naj se napravi dobra strategija, nova, ki bo tehtna in resna študija.

PRIPOMBE NA OSNUTEK STRATEGIJE: Text

Milena Dežman

Strategija je predolga, razvlečena, nima ključnega poudarka na bistvenih vsebinah, napisana je s teoretičnimi izrazi, ki ne določajo ničesar in zaradi vsebinskih anomalij, pomanjkljivosti in ignoriranja EU direktiv, ne bo prinesla nobenega pozitivnega napredka, kaj šele izboljšanja. Je premalo ambiciozna in ker je napisana izpod peresa istega avtorja kot sedanja, je kapitulacijske narave, mrtvo hladno sprijaznjena z onesnaženjem in kot pravi avtor se bo to stanje samo še poslabševalo.
Zato pozivam vse svetnike, da ko bodo obravnavali Strategijo o vodi, naj dobro razmislijo, o kako pomembni stvari odločajo in zahtevajo korenite popravke, ki bodo usmerjeni v  vzpostavitev ukrepov ali vsaj približevanju stanja naše pitne vode pred onesnaženjem. Če tega ne boste storili, bo to še en manever metanja davkoplačevalskega denarja skozi okno.

PRIPOMBE NA OSNUTEK STRATEGIJE: Text

Stanko Lah

Vir pitne vode je potrebno čim prej strogo začeti varovati. Pred leti so bile dane pobude in pripombe, vendar do sedaj nič od tega ni realiziranega. Vodni viri, izviri, so bogastvo Občine Gorje, ampak se tega sploh resno ne obravnava. Vse sedanje in nekdanje pripombe ter predloge je potrebno javno obravnavati s prisotnostjo medijev in tudi obravnavo bi bilo tudi potrebno posneti.

Strategija oskrbe s pitno vodo 2021-2026 - Stanko Lah_edited.jpg
PRIPOMBE NA OSNUTEK STRATEGIJE: Text

Društvo  Spoštujmo Bled

V tabelah med kazalniki poleg opisnih pogrešamo predvsem več objektivnih kvalitativnih in kvantitativnih podatkov, ki pa jih očitno avtor nima, zato predlagamo, da se jih v dokumentu naknadno opredeli.
V poglavju, ko je opisana metodologija je razvidno, da navedenemu  dokument primanjkuje konkretnih vsebin, ki bi natančno opredelile dejansko stanje in kar bi lahko na podlagi relevantnih podatkov oblikovalo ustrezno in jasno strategijo v prihodnjem obdobju.
Na strani 42 je navedeno, da so se po letu 2010 začela pojavljati mikrobiološka onesnaženja, katerih izvor ni zanesljivo ugotovljen in tudi ne odpravljen. Vodna zajetja Zmrzlek in Zatrnika sta oporečna že skozi daljše obdobje spremljanja kvalitete vode s sistematičnim vzorčenjem.  Po našem mnenju je to nesprejemljivo da  v 11 letnem obdobju ni ugotovljen razlog onesnaževanja, kar pomeni, da očitno nad vsem prispevnim območjem ni pravega nadzora ne s strani države, ne s strani občine.  Ker v Ovčja jami prevladuje voda iz reke Radovne, v nekateri letnih obdobjih pa se poveča pritok podzemne vode iz Mežaklje, se ve kdo je glavni onesnaževalec vode,  ko se ugotovi s čim je voda onesnažena se posredno tudi ugotovi krivca, kot npr. promet, intenzivno kmetijstvo, nelegalno odlaganje smeti v brezna, vrtače ipd.

PRIPOMBE NA OSNUTEK STRATEGIJE: Welcome

Vaški odbor Krnica, Radovna, Zatrnik

V poglavju o vodovodnem sistemu Zatrnik (str. 28) je napačen podatek o številu prebivalcev, ki jim je zagotovljena oskrba s pitno vodo, saj po podatkih Infrastrukture Bled d.o.o. od 39 stalnih prebivalcev 38% teh prebivalcev nima zagotovljene oskrbe s pitno vodo iz tega vodovoda.
V poglavju o dostopnosti in razpoložljivosti vodnih virov (str. 30) je potrebno dodati pojasnilo, da oskrba s pitno vodo v naselju Zatrnik ni zagotovljena niti vsem stalnim niti začasnim in občasnim prebivalcem zaradi premajhne kapacitete obstoječih vodnih virov Benda 1 in Benda 2. (podatki Infrastrukture Bled d.o.o. v poročilu iz avgusta 2020).

PRIPOMBE NA OSNUTEK STRATEGIJE: Welcome
bottom of page